Ahogy jön a hideg, egyre több levest eszem, és leginkább krémlevest. Tudom, ennél azért bőven nagyobb a repertoár, de ha valami gyors és egyszerű megoldás kell, ez lesz a befutó. Most a sült zöldségek után maradt fél zellerrel kellett kezdenem valamit, és mivel a főétel már amúgy is készen állt, adta magát, hogy levest főzzek belőle.
A zeller talán az egyik leghétköznapibb alapanyag egy jó krémleveshez, ami persze nem vesz el az érdemeiből, de azért szerettem volna kicsit feldobni. A krémesítéshez finom grana padano sajtot használtam, levesbetétnek pirítottam egy kevés fenyőmagot a tetejére, és készítettem hozzá egy gyors petrezselymes olajat is, így lett kicsit különlegesebb a végeredmény. Érdemes kísérletezni, a legegyszerűbb krémlevest is fel lehet turbózni egy jó ropogós feltéttel. Ősszel nagy kedvenc a kakukkfüves gombakrémleves, fehérborral és pirított dióval, de érdemes kipróbálni a karalábé-krémlevest chilis csicseriborsóval és ropogós csírákkal, vagy a sült paprika krémlevest, amit felkockázott paprikával, bazsalikommal, sajttal és pirított magvakkal bolondítottam meg.
Hozzávalók:
(2 adag)
- egy nagy zeller fele
- egy fej vöröshagyma
- kb. 6 dl zöldségalaplé (vagy ugyanennyi víz + 1 bio zöldség leveskocka)
- frissen őrölt bors és só ízlés szerint jó
- kb. 30 g reszelt grana padano sajt
- 1 ek fenyőmag
- 2-3 ek frissen aprított petrezselyemzöld
- extra szűz olívaolaj
Elkészítés:
- Hámozd meg a zellergumót, majd vágd fel kb. egy centis kockákra.
- Közepes lángra tegyél fel egy közepes méretű lábast. Egy evőkanálnyi olívaolajhoz add hozzá a felkockázott vöröshagymát, és pár perc alatt párold üvegesre.
- Add hozzá az előkészített zellert, forgasd össze a hagymával, majd öntsd fel 6 dl alaplével (vagy ugyanennyi vízzel és dobj bele egy leveskockát), majd fedd le.
- Kb. 10 perc alatt felforr, utána még kb. 10-15 percig főzd, amíg megpuhul a zeller.
- Vedd le a tűzről, és pár perc alatt botmixerrel turmixold simára.
- Jöhet bele kb. 30 gramm sajt lereszelve, ezzel is dolgozd össze, amíg egészen krémes nem lesz a végeredmény.
- Kóstold meg és ha szükséges, még egy kevés sóval és borssal ízesítheted. Ha túl sűrű, egy kevés vízzel még lazíthatod.
- Száraz serpenyőben 1-2 perc alatt pirítsd meg a fenyőmagot.
- Egy mozsárba (legjobb az enyhén érdes felületű kőmozsár erre a célra), tedd bele a felaprított pertezselymet, szórj rá egy kevés durvább szemű sót, és frissen őrölt borsot. Folyamatosan adagolva az (összesen kb. 1-2 evőkanálnyi) extra szűz olívaolajat dolgozd az egészet össze a mozsárban, amíg szépen összeáll a petrezselyem az olajjal.
- Szedd a levest két felé, és tálald a pirított fenyőmaggal és a petrezselymes olajjal.
Szuper jó első fogás, de akár egy könnyű vacsora is lehet belőle.